Náčelnictvo Sokolské župy Olomoucké-Smrčkovy řídí činnost odboru sportovní všestrannosti na úrovní župy a koordinuje činnost oddílů sportovní všestrannosti v jednotlivých tělocvičných jednotách sdružených v Sokolské župě Olomoucké-Smrčkově. Také se podílí na zajišťování akcí pro sokolské župy působící na území Olomouckého kraje. Zaměřujeme se především na oblasti tělocvičných aktivit, rekreační sport, pobyt v přírodě, nácvik hromadných skladeb a realizace Všesokolských sletů. Pravidelně organizujeme župní soutěže a přebory ve sportovní všestrannosti. Náčelnictvo mužů a náčelnictvo žen pracuje společně jako jeden orgán pod vedením župního náčelníka a náčelnice. Pro většinu věkových kategorií cvičenců jsou ustanoveni župní vedoucí, kteří mají za úkol předávat informace z ústředí ČOS cvičitelům v tělocvičných jednotách. Toto se děje především na pravidelném doškolovacím srazu pro cvičitele naší župy, který se tradičně koná koncem měsíce listopadu. Jednotlivé činovníky můžete kontaktovat prostřednictvím župní kanceláře.

funkce

logo ok

logo olomouc

msmt

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Olomoucký kraj a Statutární město Olomouc
přispívají na činnost Sokolské župy
Olomoucké - Smrčkovy

O nás

Sokolská župa je pobočný spolek České obce sokolské (ČOS), v jejíž organizační struktuře je jejím středním článkem. Sdružuje sokolské jednoty v určitém, historicky vzniklém územním celku. V  České republice je celkem 42 sokolských žup .

Sokolská župa Olomoucká - Smrčkova vznikla v roce 1921 rozdělením Severomoravské sokolské župy V  r. 2016 sdružuje 35 sokolských jednot působících na Olomoucku. Celkový počet členů Sokola v župě, mládeže a dospělých, je 4128. Sídlem župy, tedy i župní kanceláře, je Olomouc.

Název Smrčkova přijala v  červenci 1945 na paměť Otakara Smrčky, starosty župy,  který byl za 2. světové války popraven pro svou odbojovou činnost proti nacistickému Německu, jež naši zemi v roce 1939 okupovalo a zbavilo ji svobody a samostatnosti.