Náčelnictvo župy Olomoucké Smrčkovy uspořádalo ve dnech 29. a 30. 4 2023 župní přebor ve sportovní všestrannosti. Tyto závody jsou postupové, nejlepší závodníci ve svých kategoriích postupují na přebor ČOS.

Po loňských zkušenostech s organizací přeboru, sehnat odpovídající sportoviště je vždy velmi obtížné. Bratr Jan Nemrava zajistil plavecký bazén a atletický stadion gymnázia Hejčín. Gymnastická část přeboru se konala v T.J. Sokol Chválkovice.

Letošní obsazení závodu byla zase o něco lepší, než to loňské. Zapojily se tyto jednoty: T.J. Sokol Olomouc, T.J. Sokol Olomouc Nové Sady, T.J. Sokol Olomouc Bělidla, T.J. Sokol Náklo, T.J. Sokol Bílá Lhota, T.J. Sokol Náměšť na Hané, T.J. Sokol Olomouc Chválkovice, celkem v počtu 67 závodníků. Z tohoto počtu bylo 52 dívek a 15 chlapců.

Pro mužské a ženské složky jsou společné tyto disciplíny : plavání, šplh, skok do dálky, sprint, vytrvalostní běh a hod kriketovým míčkem, dorost a členstvo vrh koulí. V gymnastické části závodu musí účastníci zvládnout sestavy na akrobatickém páse, hrazdě, přeskok. Dívky a ženy ještě sestavu na lavičce či kladině, dle věkové kategorie a žáci cvičí sestavy na kruzích a bradlech.

Všichni účastníci přeboru se snažili předvést co nejlepší výkony, ale jen ti nejlepší mohli stát na stupních vítězů s medailí na hrudi. Velký dík patří cvičitelům a trenérům, kteří své svěřence na závod pečlivě připravili.

Na závěr nezbývá než popřát všem postupujícím závodníkům župy, aby se jim stejně dobře dařilo také na přeborech ČOS v Pardubicích a Praze.

Za pořádající náčelnictvo župy Olomoucké Smrčkovy

Náčelnice župy Blanka Planičková

září 2024

logo ok

logo olomouc

msmt

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Olomoucký kraj a Statutární město Olomouc
přispívají na činnost Sokolské župy
Olomoucké - Smrčkovy

O nás

Sokolská župa je pobočný spolek České obce sokolské (ČOS), v jejíž organizační struktuře je jejím středním článkem. Sdružuje sokolské jednoty v určitém, historicky vzniklém územním celku. V  České republice je celkem 42 sokolských žup .

Sokolská župa Olomoucká - Smrčkova vznikla v roce 1921 rozdělením Severomoravské sokolské župy V  r. 2016 sdružuje 35 sokolských jednot působících na Olomoucku. Celkový počet členů Sokola v župě, mládeže a dospělých, je 4128. Sídlem župy, tedy i župní kanceláře, je Olomouc.

Název Smrčkova přijala v  červenci 1945 na paměť Otakara Smrčky, starosty župy,  který byl za 2. světové války popraven pro svou odbojovou činnost proti nacistickému Německu, jež naši zemi v roce 1939 okupovalo a zbavilo ji svobody a samostatnosti.